مرکز اطلاعات نمایشگاههای چین

مشاوره سفرهای چین

اطلاعات کلی در مورد شهر گوانگجو – چین

گوانگجو شهری در جنوب چین و در شمال رودخانه قابل کشتیرانی ( PEARL PIVER ) واقع شده، سومین شهر مهم چین و همچنین بندری مهم و تجاری ومرکز استان گوان دونگ چین است. این شهر با مساحتی حدود 16000 کیلومتر، جمعیتی بالغ بر 7/6 میلیون نفر را در خود جای داده است. البته جمعیت این شهر با احتساب حومه آن به بیش از 12 میلیون نفر می رسد. ساعت رسمی این شهر 8 ساعت جلوتر از ساعت لندن و اختلاف ساعت آن با کشورمان 5/4+ ساعت است . نام قدیمی شهر کانتون بوده که امروزه نام نمایشگاه معروف این شهر است که همه ساله جمعیتی عظیم از بازرگانان و تجار اکثر کشورهای جهان را به خود جذب می کند.

اطلاعات تکمیلی در مورد گوانگجو در ادامه مطلب:

جاذبه های گردشگری گوانگجو

                          آب و هوای گوانگجو

                                                  اقتصاد گوانگجو

                                                                       تاریخ گوانگجو


جاذبه های گردشگری گوانگجو

آب و هوای گوانگجو

آب و هوای گوانگجو به طور میانگین در سال 22 درجه سانتی گراد است .آگوست گرم ترین ماه سال با میانگین 28 درجه سانتی گراد و ژانویه سردترین ماه سال با میانگین 13 درجه سانتی گراد است. باران فراوانی از آوریل تا آگوست در این منطقه می بارد که متوسط آن 720/1 میلی متر است. هوای این شهر در تابستان گرم، مرطوب و بارانی و در زمستان سرد، خشک و همراه با باران اندک است.

قابل توجه است چینی ها نمایشگاه بزرگ و معروف گوانگجو را در دو فصل معتدل در سال برگزار می کنند .تا برگزار کنندگان و شرکت کنندگان با مشکلات کمتری روبرو شوند.

 

اقتصاد گوانگجو

گوانگجو مرکز اقتصاد چین، در کنار رودخانه مروارید و در قلب مناطق تجاری و بازرگانی آن قرار دارد. طبق آمار سال 2006 میلادی سرانه این شهر به بیش از 600 میلیارد یوان چین (حدود 8/76 میلیارد دلار آمریکا) رسید. این سرانه بیشترین سرانه را در بین 659 شهر چین به خود اختصاص داده است. نمایشگاه واردات و صادرات گوانگجو چین که امروزه به نمایشگاه کانتون (نام قدیم شهر گوانگجو) معروف است مهم ترین رویداد این شهر و مهمترین اتفاق در چین و بزرگترین نمایشگاه در سراسر جهان است.

این نمایشگاه که از سال 1957 هر سال دو بار (بهار و پاییز) برگزار می گردد توانسته است جای خود را در تاریخ چین بگونه ای ایفا کند که همه آن را پل تجاری بین پکن و جهان نام می برند.

 

تاریخ گوانگجو

گوانگجو تاریخی با بیش از 2800 سال قدمت دارد و افسانه های فراوانی در مورد این شهر رواج دارد. یکی از این افسانه ها (شهر بز) است و بر طبق آن 15 الهه بز سوار اولین دانه های گیاهی را به این شهر آورده اند. این شهر همچنین به نام (شهر پنج بز) شهرت دارد که نام این شهر از آن گرفته شده است.

در طی دورانهای مختلف امپراطوری های مختلفی در این شهر ظهور و سقوط نموده اند اما همگی آنها از این بندر مهم به عنوان یکی از مسیرهای مهم تجاری دریایی استفاده می نموده اند. این شهر مدتها توسط حکومت های متفاوتی چون پرتغالی ها ، انگلیسی ها و ژاپنی ها اشغال بوده است. این شهر از سال 1970 رشد و شکوفایی اقتصادی خود را آغاز نموده و اکنون یکی از قطب های اقتصادی چین و جهان است. در این شهر علاوه بر نمادهای هنری باستانی بناهای یادبودی از دوران انقلابی و گذشته دمکراتیک آن به چشم می خورد.

گوانگجو شهری است که تمام سال سرسبز و خرم است و گلها در تمامی فصول در آن گل می دهند. جاذبه های توریستی و اماکن دیدنی بسیاری در این شهر وجود دارد که از جمله معروف ترین آنها می توان تپه ابر سفید، پارک یوژیو، باغ وحش گوانگجو، معبد شش تاجر(بانیان) باغ گل پاگودا، رودخانه زیبای شهرمعروف به رودخانه مروارید با کشتی های تفریحی، شهر آبی گوانگجو، سیرک گوانگجو، موزه مردمی و صنایع دستی گوان دونگ، معبد قلب مقدس شی شی، مسجد های شنگ، موزه استانی گوان دونگ، بهشت جیم لانگ، استادیوم المپیک، برج تلوزیونی گوانگجو هتل های متعدد و پارک های متفاوت و ... را نام برد.

گوانگجو بیشترین رستوران و چای خانه را در سراسر کشور بزرگ چین به خود اختصاص داده است. نان و کلوچه کانتونی نیز یکی از انواع معروف شیرینی جات این شهر است.این شهر دارای ده محله و دو شهرک بسیار بزرگ است. به علت سرعت بیش از حد ساخت و ساز و تغییر در این شهر همانند شهرهای بزرگ و در حال رشد چین (شانگهای، پکن و شن زن ) نمی توان مرکز دقیق این شهر را مشخص نمود.

شانزدهمین دوره بازی های آسیایی نوامبر 2010 در این شهر برگزار گردید.  دولت چین جهت برگزاری این مسابقات هزینه های بسیار زیادی انجام داد تا بتواند در تاریخ برگزاری این مسابقات رکورد خوبی را برای خود ثبت کند. ایران در این مسابقات بطور بسیار موثری درخشید و توانست مقام چهارم جدول آسیا را بخود اختصاص دهد. نام ایران در تاریخ بازیهای گوانگجو بخوبی ثبت گردید بجهت اینکه قهرمانان دلاور ایران سرود ایران را چندین بار در گوانگجو طنین انداز کردند.

این شهر دارای چندین ایستگاه رادیویی و تلوزیونی می باشد. رادیو بین الملل (جهان) روزانه اطلاعاتی در مورد رویدادها و اخبار منطقه به سرتاسر دنیا مخابره می کند.

این شهر با 22 شهرمعروف جهان مانند : لوس آنجلس، مانیل، ونکوور، فوکواوکا، سیدنی، فرانکفورت، لیون، اوکلند، گوان جو( این شهر در کره جنوبی است و همواره با نام گوانگجو چین اشتباه می شود) دوربان ، بریستول ، لیکاترینبرگ روسیه ، بیرمنگام ، آرکونیپا پرو، و دبی خواهر خوانده است.